Najlepsze miejsce do gry w Polsce

W każdym z tych obszarów mamy światowej klasy naukowych ekspertów i uczestniczymy w strategicznych dla gospodarki przedsięwzięciach. Teraz nasze portfolio edukacyjne rozszerzamy o energetykę jądrową, niezwykle przyszłościową gałąź wiedzy i gospodarki. Cieszymy się, że dołączamy do prestiżowego grona podmiotów, plinko opinie forum zaangażowanych w kształcenie kadr na potrzeby rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i Europie. Politechnika Krakowska przystąpiła do porozumienia o współpracy przy kształceniu kadr w obszarze energetyki jądrowej.

Fundacja Manuel António da Mota po raz drugi wesprze studentów pochodzących z Ukrainy

Współpracę z Sii nad powstaniem strefy dla studentów koordynowała dr Natalia Ryłko, prodziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. Wydział prowadzi badania naukowe w zakresie pozyskiwania, komputerowego przetwarzania i wizualizacji oraz kompleksowej interpretacji cyfrowych geodanych i hydrodanych. W ramach wspólnej inicjatywy podjęta zostanie współpraca, która w przyszłości rozszerzana będzie o inne zagadnienia z zakresu hydroinżynierii i gospodarki wodnej. Sygnatariusze listu intencyjnego potwierdzili chęć wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie rozwiązań analizujących ilość oraz jakość wód, a także badania zanieczyszczeń w zbiornikach wodnych oraz w wodach opadowych. – Dużo się mówi o Trasie Zwierzynieckiej, że jest przeskalowana, niepotrzebna w takiej postaci, w jakiej jest proponowana, ale dzięki niej uda się otworzyć inne części miasta, które obecnie duszą się od spalin. Nie da się mieć wszystkiego, bo ruch w dużych miastach się nie zmniejsza.

Poznaliśmy wyniki konkursu „Architektura betonowa – Gra brył – Dom w krajobrazie miejskim”

Dzięki współpracy PK i MPK, właśnie pojazd z rodziny Bombardier Flexity Classic stał się jednym z wielu elementów kampanii „Politechnika Krakowska – kierunek przyszłość. Na jej potrzeby, PK przygotowała specjalne materiały wideo. Pierwszy film można już zobaczyć w Internecie. „Jak dostać się na PK”, chcemy zachęcić młodych ludzi do tego, by wybierali kierunki studiów z szerokiej oferty kształcenia Politechniki i nie bali się rekrutacji na uczelnię techniczną.

Muzeum Politechniki Krakowskiej w nowych szatach

Uczelnię wyróżniono za projekt przystosowania silnika spalinowego do zasilania wodorem. Autorami innowacyjnego rozwiązania są naukowcy z Katedry Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego Politechniki pod kierunkiem prof. Marka Brzeżańskiego. Dwóch zwycięzców zostało wybranych również w kategorii StRuNa-Science 2024. Joanny Ortyl, prof. PK, nagrodzone za realizację projektu „Otrzymywanie i badania aplikacyjne nowych wielofunkcyjnych kompleksów irydu(III) opartych o ligandy stanowiące sensory fluorescencyjne jako innowacyjne rozwiązanie do zastosowań teranostycznych”.

  • Podczas jazdy przypomina gokart, ale oczywiście jest dużo bardziej skomplikowany ze względu na dwa silniki, przełożenia na silniku spalinowym i sprzęgło, których w gokartach brak.
  • W końcu nic dziwnego, że jeśli matematyczne symulacje pokazują nam najlepszą strategię jaką można grać w sytuacji zdrady lub współpracy, to w końcu ta najlepsza strategia ujawnia się w naturze – mówi Jakub Chmiel.
  • Takich odpowiedzi udzieliła ponad połowa badanych.
  • Autorzy wniosków będą mogli je złożyć w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki.
  • W swoich projektach studentki i studenci zastosowali różne rozwiązania z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, służące zwiększeniu powierzchni terenów biologicznie czynnych, retencji wód, poprawie komfortu termicznego oraz kształtowaniu krajobrazu.

Jego wkład w badania naukowe jest potwierdzony imponującą liczbą ponad 3000 cytowań. Ponadto ma indeks h wynoszący 29, co pokazuje znaczący wpływ jego publikacji na rozwój wiedzy i inspirację dla innych badaczy. Należy do prestiżowego grona TOP 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie (ranking opublikowali analitycy z Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier). Dzięki swoim osiągnięciom profesor Taler nieustannie przyczynia się do postępu w swojej dziedzinie, ciesząc się zasłużonym szacunkiem i autorytetem wśród swoich naukowych kolegów. – Spodziewanym efektem naszych prac będzie wykorzystanie materiału kompozytowego do przygotowania spersonalizowanego, biomimetycznego implantu. Rozstrzygnięcie konkursu Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepsze prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania przestrzennego i architektury krajobrazu odbyło się w ramach 100.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział prof. Zbigniew Myczkowski z PK, kierownik zespołu, który opracował wytyczne w zakresie ochrony i kszałtowania krajobrazu dzielnicy. Profesor Jan Taler jest uznanym mentorem naukowym, który znacząco wpłynął na kariery wielu naukowców i inżynierów w dziedzinie energetyki i energetyki mechanicznej. Jego wyjątkowe podejście do edukacji oraz bogate doświadczenie zawodowe i akademickie czynią go nieocenionym źródłem wiedzy. Kładzie nacisk na praktyczne aspekty nauki, umożliwiając swoim studentom i współpracownikom nabywanie niezbędnych umiejętności potrzebnych w ich pracy zawodowej.

Kolejny sukces studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

Na koniec jednak to co wszyscy teraz czujemy patrząc na nasz bolid, to po prostu wielka satysfakcja – mówi Paweł Wojdylak. – Naszym studentom udało się stworzyć pojazd, który jest zasilany zarówno wodorem jak i klasycznie benzyną, a jednocześnie jest hybrydą. Nie jest to technologia, którą wzięto z gotowego samochodu. Studenci opracowali wszystko od zera, sami. Ich wiedza, kompetencje i umiejętności są na absolutnie światowym poziomie, dlatego, że takich samochodów po prostu nie ma – podkreślał podczas prezentacji prof. dr hab.

Reply